Poznejte Nordic Blading - kolečkové brusle s holemi

Nordic Blading představuje jízdu na kolečkových bruslích se speciálními holemi. Základní pohyb je tedy podporován odpichováním, čímž se zapojuje více svalů a posiluje dýchání. Oproti běžné jízdě na in-line bruslích umožňuje Nordic Blading až o 40 % vyšší výkon.

Říká se mu také severské bruslení nebo Nordic Inline Skating. Hlavními vyznavači Nordic Bladingu jsou běžkaři, protože díky němu trénují i v letních měsících. Také pro bruslaře každého věku představuje zpestření. Stačí základní inline dovednosti: umět ovládat rovnováhu a koordinaci pohybů. Hůlky totiž neznamenají oporu, jak by se mohlo zdát, ale dělají celý pohyb složitější. O to však účinnější.

Mezi základní vybavení na Nordic Blading patří kolečkové brusle, hole, helma, chrániče, rukavice a brýle.

6 + pro Nordic Blading vzhledem k inline bruslení:

  1. vyšší energetický výdej
  2. zapojení horní poloviny těla
  3. menší zátěž a únava nohou
  4. dosažení vyšší rychlosti
  5. snadnější zdolávání kopců
  6. přímější postavení těla

 

Délka Nordic Blading holí ke kolečkovým bruslím

Na trhu je už dostatek Nordic Blading holí, například značky Leki. Zpočátku můžete zvolit i kvalitní běžecké hole, k nimž pořiďte asymetrické tvrdokovové bodce. Hole na Nordic Blading musí být ale delší, než je běžné v zimě.

Délku holí pro Nordic Blading vypočítejte tak, že svou tělesnou výšku vynásobte číslem 0,9 (například 178 cm × 0,9 = 160 cm dlouhé hole). Bez nazutých bruslí by hole měly dosahovat ke špičce nosu. Dle fyzické kondicie a zručnosti lze hole prodloužit nebo zkrátit o 5 cm.

Kam vyrazit na kolečkové brusle?

Pro bruslaře jsou nejlepší cyklostezky nebo málo frekventované silnice. U nás zatím není mnoho inline-stezek, proto spousta bruslařů vyráží do zahraničí. Vyzkoušejte například bruslařskou oblast Flaeming Skate pod Berlínem, jejichž web je k dispozici v češtině.

V ČR můžete využít trasy na kolečkové brusle v okolí Hradce Králové:

  • Hradečnice –  kvalitní, 10 km dlouhý asfaltový okruh v lesnatém prostředí
  • Cyklostezka na Kuks – asi 25 km dlouhá rovinatá cyklostezka

Zdroj obrázku: Nordicsport-arena.de