Vyzkoušejte trasu Přibyslav - Sázava pro kolečkové brusle, třeba k hubnutí

Jedna z nejkrásnějších tras pro kolečkové brusle na území České republiky vede po tělese bývalé železniční trati mezi Přibyslaví a Sázavou. Na obou koncích má prostorná parkoviště a je zcela bez provozu automobilů. Jen občerstvení je lepší vzít s sebou.

Stezka pro kolečkové brusle Přibyslav - Sázava měří 9,3 km a nabízí průjezd úchvatnou přírodou, v níž se střídají úzké skalní soutěsky s hustým lesem, širokými loukami, lávkami nad řekou Sázavou a podjezdy pod mosty paralelně vedoucí rychlíkové trati. Trasa má směrem od Přibyslavi k Sázavě stoupající charakter. Rovinky i neznatelná klesání střídají mírná stoupání. Vše se však dá vybruslit. I zpátky je občas nutné použít bruslařské dovednosti.

Dá se na kolečkových bruslích zhubnout?

Podle odborníků brusle umožňují zhubnutí, ovšem jen při vyšším tempu, přibližně 16 km / hodinu. Takto lze jízdou na kolečkových bruslích spálit okolo 600 kalorií za 60 minut, zatímco u mírného tempa pouze okolo 350 kalorií. Pomoci vám může sporttester - měli byste se udržovat na 60 až 65 % tepové frekvence. Tento stav signalizuje také pocení a rychlejší dech.

PRO hubnutí na kolečkových bruslích hovoří i to, že jsou šetrnější ke kloubům než běh. Posilují svaly celého těla, jen páteř je při jízdě v předklonu přetěžována, proto je na prostřídání dobré zařadit i vzpřímený postoj. Trenéři připomínají také nutnou rozcvičku před jízdou a strečink po jízdě na kolečkových bruslích.

 

Zredukovat tuk se díky bruslím určitě dá, záleží na vůli. Využít lze k tomu právě trasu pro kolečkové brusle Přibyslav - Sázava na Vysočině, která je určena jen pro sportovně rekreační využití, tedy cyklistům, bruslařům a chodcům. Nesmí na ni vjíždět motorová vozidla a přístup je zakázán i psům, bez ohledu na to, zda mají, či nemají vodítko.

Také v recenzích se tato stezka dočkala samé chvály, například: "Nic lepšího jsem u nás snad ještě nejel. Musím pochválit práci údržby na trati i kolem ní. Tohle někdo stavěl a pečuje o to s láskou."