Jak pečovat o kolečka bruslí?

Aby byla vaše jízda vždy komfortní, dopřejte svým kolečkovým bruslím pravidelnou údržbu. Kolečka je nutné prohazovat, čistit a promazávat. Povíme si, jak na to.

Kolečka bruslí je třeba prohazovat alespoň po každé třetí jízdě. Doporučuje se vyměnit první kolečko za třetí a druhé za čtvrté. Navíc je nutné stranové převrácení, aby se více sjetá hrana dostala na vnější stranu kolečkové brusle. Jde o to, aby se nejméně sjeté kolečko dostalo na 1. pozici. Tvrdší kolečka se sjíždějí méně, což lze zohlednit i při nákupu. Na našich inline trasách se osvědčila kolečka tvrdosti 82-83A.

Kolečka inline bruslí jsou nejvíce ohrožena vodou a prachem. V sezóně je udrží v kondici občasné prostříknutí WD sprejem. Alespoň jednou za rok se však ložiska mají rozebrat, pečlivě vyčistit a promazat. Zkuste je povařit ve starém hrnci s vodou. Pak ložiska bruslí prokápněte speciálním olejem na brusle a uvidíte, že budou jako nová. Po dešti se doporučuje ložiska co nejdříve vyčistit v benzínu. Lepší je ale vyhnout se deštivému počasí.

Kdy koupit nová kolečka?

Při běžné zátěži vydrží kolečka bruslí i několik let. Pokud už jsou hodně opotřebovaná, vyměňte je. Při nákupu zohledněte rozměr, tvrdost a poměr ceny koleček vzhledem k jejich kvalitě. 

U ložisek inline bruslí je důležitý rozměr, počet a kvalita, kterou upravují normy ABEC, ILQ, SG a HTO. Nebudete-li jezdit ve vlhku, značně prodloužíte životnost ložisek svých kolečkových bruslí.